В Историческия музей в Карлово се открива изложбата „Евлогий и Христо Георгиеви – големите дарители на България“, която е организирана съвместно с община Карлово, по повод 205 години от рождението на Евлогий Георгиев и 200 години от рождението на брат му Христо Георгиев.
Това съобщи д-р Мария Деянова – директор на музея.
От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.
Форумът започва с драмата „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.
В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.
Подобно на филма с Крейг, „Мария&ldquo
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол.
Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата на българската природа. Тя беше открита тази вечер в артгалерия „Стойчев“, където ще остане до 5 октомври.
Всяка тишина си има собствен звук, каза за изложбата си Стефан Качаков.
Освен с четката, той обича да твори също с перото и избра да се обърне към гостите на изложбата си с римувано слово: „Тишината предпочитам в нашия забързан век, че всеки някъде се е затичал, забравяйки че е човек…Не съм отшелник, нито пък аскет, ни враг на хубавите песни, но искам от картините ми да струи като във Шекспиров сонет, хармония и живописен ред.“
Зад тази изложба стои много труд, много търпение, коментира Стефан Качаков. „Надявам се, че и най-непро
Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град.
Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината.
Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.
В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември.
Концепцията и хореографията е на Симона Тодорова. Асистент хореограф е Изабел Миткова. И двете се изявяват на сцената, заедно със Стефан Цеков. Негова е музиката и звуковата среда. Звучи гласът на актрисата Каталин Старейшинска. Драматург е Яна Цекова. Костюмите и сценографията са на Рая Лъчезарова, светлинен дизайн – Иво Тасев.
„Чертеж на съня” се фокусира върху теорията за несъзнаваното на К. Г. Юнг като извор на потиснати желания, в един свят, който е точно толкова витален и реална част от живота на инд
Изложбата е осъществена с финансовата подкрепа на Министерството на културата, като част от музейната експозиция по проект на Историческия музей, реализиран тази година. В 10 пана, разположени в банери експозицията представя основни моменти от живота, стопанската, обществената и благотворителната им дейност. Акцент в изложбата е дарителството на братя Георгиеви за родното Карлово, поясни Деянова.
Живели десетилетия в чужбина, най-богатите българи в онази епоха никога не престават да милеят за своя роден град. В продължение на години наемите от дарени на градското общинско управление имоти финансират учебното дело в града. Евлогий Георгиев отпуска и други суми в полза на училищата. На първо място той подпомага бедни, но способни карловски младежи да се учат в страната и в чужбина. Комплексът от сгради на Първата текстилна фабрика в Карлово, открита на 10.02.1891 г. е най–голямата дарителска проява на големия благодетел спрямо неговите съграждани.
"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.
Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски.
Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан
Новият българския игрален филм "Без крила" ще бъде представен с две предпремиерни прожекции в Бургас преди да тръгне официално по кината в цялата страна от 6 декември, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
Филмът се базира на реалната история за живота на паралимпийския световен шампион в дългия скок Михаил Христов. Очаква се той да е сред специалните гости на прожекциите в Културен дом НХК заедно с актьора Наум Шопов - младши, който изпълнява неговата роля в продукцията. Заедно с тях ще бъдат още режисьорът Ники Илиев, както и актьорите Леарт Докле и Стафани Обадяру. Те ще се включат в отворена дискусия с публиката след прожекциите.
"Без крила" проследява живота на Михаил Христов от момента, в който на 15 години той губи двете си ръце при инцидент с електрически стълб и преминава през катарзиса да започне нов живот, като решава да се занимава професионално със сп
Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите.
Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.
Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите.
„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и
Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.
Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.
Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.
"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия.
Автор на продукцията е историкът Мълвина Господинова. „Обединителят“ е част от поредицата „Владетелите на третото българско царство“, в която са още филмите „Княгиня Клементина – аристократичната благодетелка на България“ (2015), „Монархът“ (2016) – за цар Фердинанд, и „Царят“ (2017) – за Симеон Сакскобургготски.
Основният ни мотив за този проект беше да разтворим летописа на времето и да припомним каква е била България и каква би могла да бъде, ако всички заедно направим необходимите усилия, каза по време на премиерата в Двореца Мълвина Господинова.
„В светото евангелие думите на Господ Исус Христос са много верни,
Изложбата може да бъде разгледана до 18 октомври в Историческия музей в Карлово.
Днес с тържествен ритуал Карлово отбеляза Деня на братята Евлогий и Христо Георгиеви. На събитието директорът на Историческия музей Мария Деянова е припомнила за живота и делото на Евлогий и Христо Георгиеви. А ученици от професионалната гимназия, носеща името на двамата братя, разказаха за огромната дарителска дейност.
Почит към видните карловци отдадоха кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров, заместник-кметове, общественици, ръководството и ученици от ПГ „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“. Венци и цветя бяха положени пред паметника на дарителите.